Άγγιξε το θαύμα ο Άρης απέναντι στη Μόλντε, προκρίθηκε με ισοπαλία η ΑΕΚ

Μία ανάσα από μία επική ανατροπή έφτασε ο Άρης στον αγώνα ρεβάνς με τη Μόλντε, για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, αποχαιρετώντας έτσι την Ευρώπη με ψηλά το κεφάλι.

Ο Άρης ήταν συγκλονιστικός στον επαναληπτικό με τους Νορβηγούς και κατάφερε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης», να πάρει τη νίκη με 3-0, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς.

Εντούτοις ένα γκολ των φιλοξενούμενων στην παράταση έγειρε την πλάστιγγα της πρόκρισης προς το μέρος της ομάδας του Μόε, με αποτέλεσμα το τελικό 3-1 να μην είναι αρκετό για να χαρίσει στους «κιτρινόμαυρους» το εισιτήριο που οδηγεί στα πλέι οφ.

Το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τράμπζονσπορ, σφράγισε την Πέμπτη η ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Κραϊόβα στο -κεκλεισμένων των θυρων, λόγω τιμωρίας- ΟΑΚΑ και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 2-0 από το πρώτο ματς, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Όπως συνέβη και στη Ρουμανία ο Πέτρος Μάνταλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, αυτή τη φορά στο 26ο λεπτό με σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Ολιβέιρα, ενώ στο 63ο λεπτό η Κραϊόβα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κοντινή κεφαλιά του Ιβάνοβ.